Co z pewnością pomoże w podniesieniu samooceny dziecka?

1

Obecność wysokiej samooceny dziecka, bardzo ważny aspekt w jego obecnym i przyszłym życiu. Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na tę kwestię, ponieważ samoocena bierze udział w kształtowaniu jej przyszłych zachowań.

Co z pewnością pomoże w podniesieniu samooceny dziecka?

Według znanego psychologa, aby dziecko miało wysokie poczucie własnej wartości, sami rodzice muszą mieć zaufanie do swojej ekspresji i działań. Ważną rolę w rozwoju wysokiej samooceny u dziecka odgrywają rodzice.

Jeśli niepewny rodzic będzie stale powtarzać dziecku: „masz wszystkie zadatki, aby stać się najlepszym”, dziecko nie będzie miało pewności siebie.

Psycholog podaje przykład, kiedy stewardesa w samolocie proponuje założenie maski tlenowej dla siebie, a następnie dla dziecka. W końcu chroniony i pewny siebie rodzic niesie poczucie bezpieczeństwa, którym będzie obdarowywać swoje dziecko.

Dla wszystkich dzieci obecność bezpieczeństwa, która pochodzi od rodziców, jest podstawą prawidłowego rozwoju jego psychiki. Wszystkie dzieci mają wysoką zależność od wiary rodzicielskiej w sobie i swojej zdolności do przezwyciężenia wszelkich trudności.

Niepewna, na zawsze niezadowolona z życia i dochodów, rodzic może wywołać w dziecku niepewność i lęk. Dlatego też rodzice powinni zawsze śledzić ich słowa, wypowiedziane w ten sposób, w rozmowie ze sobą.

Dziecko wszystko słyszy i rozumie na swój własny sposób. I każde rodzicielskie słowo niepewności w przyszłości może prowadzić do doświadczeń, do zniszczenia zrozumienia przez dzieci świata i frustracji. Dziecko nie będzie mogło zdobyć zaufania i wiary w siebie.

Jeśli dziecko czuje, że rodzic wierzy w siebie, to pomoże mu wyrosnąć na swobodną i silną osobowość.

Aby osiągnąć pożądane, wielu nastolatków korzysta z metody manipulacji, w dialogu z rodzicami. Dziecko używa subtelnych duchowych łańcuchów rodziców, na które naciska i otrzymuje to, czego po prostu nie może uzyskać. Bardzo ważne jest, aby w porę zrozumieć, że jesteś manipulowany i nie ulegasz wpływowi emocjonalnemu.

Jak zrozumieć, że nastolatek manipuluje tobą?

Wiele dzieci jest dobrze zorientowanych w psychologii swoich rodziców i wie, co mogą „dostać”. Za pomocą manipulacji dziecko stara się wywołać u rodziców pojawienie się następujących uczuć. Więcej artykułów na ten temat baby.