Na całym świecie zawody sportowe drużyn

Na całym świecie zawody sportowe drużyn, reprezentujących jedno miasto, zawsze wzbudzały szczególne zainteresowanie i poruszenie ze strony widzów, mediów. Takie spotkania otrzymali głośne nazwa – derby, oznacza pojęcie walki lub zderzenie dwóch nieprzejednanych przeciwników z jednego miasta, regionu, kraju, często sprzężony ze szczególnym okrucieństwem i emocji. To jest opis, jak nie można, nawiasem mówiąc, przekazuje faktyczny stan rywali, przy czym na każdym etapie. Sportowcy i kibice, cała około sportowa społeczność jest w podobnym stanie, przed rozpoczęciem zawodów, w trakcie samej walki i oczywiście w finale, który jest apogeum tej rywalizacji, apoteozą emocji, pasji i oddania ideałom polecenia. Piłka nożna, jak raz w pełni oddaje ducha rywalizacji w meczach tej rangi, w tym gry i zachowanie samych piłkarzy do konfrontacji kibiców obu drużyn. Właśnie piłkarskie derby odbywają się z maksymalną wydajnością niezależnie od poziomu drużyn i dostępność tytułów.

Przyczyny takiego konfrontacji ziomków na boisku mnóstwo. Sami dzwonią motywami społecznymi, inne pojawiają się szybko z zazdrości przed sportowymi osiągnięciami przeciwnika. Jeszcze w tym czasie, kiedy u zarania piłki nożnej jako masowego gry, kluby piłkarskie i drużyny w większości były to dzielnice miast, różnych społecznych warstw społeczeństwa. Stąd bierze swój początek rywalizacji klas, tylko więcej wyrażona nie w ulicznych starciach i walk, a w konfrontacji na boisku. Żywy przykład, w konfrontacji z wielu klubów piłkarskich w Anglii, gdzie tylko jeden Londyn może pochwalić się obecnością całego kilkanaście piłkarskich derby. I jeśli wcześniej, dzięki nożnej udawało się rozwiązywać ostre społecznych sprzeczności, to dziś wartość piłkarskich derby wiele się zmieniło. Dziś ważne jest, aby nie część socjalna piłkarskich starć, a raczej elementarne ducha rywalizacji. Jedne kluby w całej jego historii udało się osiągnąć wysokie wyniki i tytułów, inne pozostają w cieniu, więc drużyny – rodacy w osobistych spotkaniach zawsze starają się udowodnić rywalom, bez względu na osoby” kto tu rządzi, przynajmniej na krótką chwilę.

Dziś wokół walk piłkarskich drużyn ziomków zawsze jest miejsce i zwariowaną rozpalać. Często wydarzenia wokół piłkarskich derby podgrzewane dziennikarzami, tak i sami sportowcy, dla reklamy, gotowi łaskotać nerwy swoim odwiecznym przeciwników na boisku, wypowiedzi, a czasem i reżysera. W krajach o dużej piłki nożnej, duch derby już dawno rozprzestrzeniał się z boiska na ulice, dzieląc miasto na swoje, „klubowe” terenie. Rozpalać namiętności na boisku i wokół samych meczów, warto wyróżnić najciekawsze piłkarskie pojedynki klubów ziomków, historia rywalizacji których pozostawiła znaczący ślad w dzisiejszym futbolu.

Derby – mecz najbardziej nieprzejednanych przeciwników
Rozwijać się, być może, jest z wielkiej Brytanii, ojczyźnie piłki nożnej, gdzie w dawnych czasach w każdym mieście było do kilkunastu drużyn piłkarskich, stale rywalizujących ze sobą. Na każdym poziomie, w zawodach każdej rangi wciąż mają miejsce mecze – derby nieprzejednanych przeciwników. Weźmy, na przykład, stała konfrontacja londyńskich zespołów, wszystkie spotkania pomiędzy drużynami Brentford, Fulham, Chelsea fc i Queens Park Rangers.